Предлагат на общината 10 мерки за подобряване качеството на въздуха
ПП Зелените и движение Да, България: Администрацията приема Програми и стратегии за подобряване качеството на въздуха, без да ги изпълнява
Мерки за подобряване качеството на въздуха в Пловдив внасят в деловодството на общината днес ПП Зелените и движение Да, България. Двете партии предлагат конкретни десет стъпки, чрез които администрацията може да се справи с тежкия проблем, влияещ сериозно на здравето на пловдивчани и на качеството им на живот.
Години наред Общината не предприема адекватни мерки за справяне със замърсяването на атмосферния въздух в Пловдив. Проблемът е видим с просто око дори без измервателни станции, но администрацията твърди, че според техните измервания проблем няма и се задоволява с приемане на Програми и стратегии за подобряване качеството на въздуха, без да ги изпълнява. Така независимо какви действия се залагат в програмните документи от 2003 г. насам, въздухът в града остава смъртоносен за жителите му, смятат ПП Зелените и движение Да, България.
От двете партии подчертават, че здравето на хората е приоритетно задължение на държавните и общински власти и включва контрол на условията за живот на населението и превенция на здравето. Обръщаме внимание на голямата активност на публикациите по темата в последната години от местни и национални медии, организации, експерти, сдружения, интернет-платформи, сигнализиращи регулярно в информационното пространство за степента на замърсяване и последиците от влошеното качество на въздуха в града ни. Подкрепяме категоричното настояване на гражданите на Пловдив за прилагане на спешни мерки към подобряване въздуха, който дишаме всички. В тази връзка внасяме мотивирано предложение с мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух в града и настояваме Общинския съвет с активното участие на кмета незабавно да предприемат стъпки по прилагане на тези мерки за подобряване качеството на въздуха в град Пловдив, заявяват от двете партии.
Ето и десетте мерки, които предлагат:
Повишаване на контрола и прекратяване на горенето на пластмаси и гуми
Монтиране на слънчеви панели и колектори за топла вода върху покривите на общински сгради
Довършване на мрежата от велоалеи и създаване на общинска система за велосипеди под наем
Изпълнение на Плана за интегриран градски транспорт – въвеждане на електронно таксуване и електронни табла с информация
Ограничаване на практиките по ръчно метене на улици и тротоари
Закупуване на електрически автобуси за градския транспорт
Устойчиво управление, поддръжка и развитие на зелената система в Пловдив
Разширяване на пешеходната зона в район „Централен“
Въвеждане на паркинг-автомати , промяна в ценовите вставки за краткосрочно паркиране, намаляване текучеството на автомобили в Синя зона
Създаване на единна, електронна и общодостъпна информационна система за състоянието на въздуха в Пловдив.
И нито дума за стимулиращи дейности, така че повече граждани да се включват към ТЕЦ, а не да се изключват и да минават на твърдо гориво. А нещо за газификация….А за МПС на четвърт век и повече дет бълват пушеци кат параход от 19-и век?А за калните паркинги от които се изнася кал и после става на прах??? А за кариерата над Белащица??? Нещата са толкова комплексни, че няма накъде повече!
да се забрани горенето на твърдо и течно гориво в домашни условия.Това са хави от 18-и век.